Projekty R&D / eVNS

eVNS

eVNS jest urządzeniem z zestawem słuchawkowym, które umożliwia nieinwazyjną przezskórną stymulację nerwu błędnego poprzez płatek ucha. Urządzenie zapewnia łagodną elektryczną stymulację, która wpływa na centralny układ nerwowy. Zestaw słuchawkowy Vguard wskazany jest w przypadku choroby Alzheimera.

O problemie

Zestaw słuchawkowy eVNS jest przeznaczony do leczenie choroby Alzheimera poprzez zastosowanie przezskórnej stymulacji nerwu błędnego, która pomaga zapobiegać pogorszeniu się stanu psychicznego pacjenta. eVNS jest urządzeniem przepisywanym przez lekarza i dostrajanym do potrzeb danego pacjenta.

Informacje uzyskane w wyniku monitorowania i stymulacji przez zestaw słuchawkowy eVNS można wyświetlić i zarejestrować, udokumentować, archiwizować i przechowywać na nośnikach cyfrowych lub przekazać za pomocą kanałów komunikacyjnych (takich jak Bluetooth, Wi-Fi lub Ethernet).

Rozwiązanie i technologia

eVNS jest urządzeniem medycznym służącym do stymulacji (nieinwazyjnej) lewej gałęzi usznej nerwu błędnego. Tego typu interwencja modyfikuje aktywność sieci neuronowych w określonych obszarach mózgu odpowiedzialnych za konsolidację, uczenie się i orientację w przestrzeni. Dlatego głównym zadaniem urządzenia jest pomoc starszym osobom z zaburzeniami funkcji kognitywnych we wzmacnianiu pamięci.

Jedynymi zamierzonymi użytkownikami są pacjenci powyżej 60-65 roku życia ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera. Kryteria wyłączenia to: rozrusznik serca, choroby psychiczne, współistniejąca inna choroba związana z demencją, nadużywanie alkoholu, nadużywanie narkotyków, zaburzenia snu w przeszłości i spożywanie substancji psychoaktywnych.

Trakcja i rynek

Nowością zastosowaną w tym urządzeniu jest elektryczna stymulacja gałęzi usznej nerwu błędnego w leczeniu zaburzeń poznawczych towarzyszących chorobie Alzheimera. Na rynku nie ma podobnego urządzenia dedykowanego starszym pacjentom cierpiącym na tę chorobę.

Urządzenie medyczne działa dzięki połączeniu Bluetooth z osobistym telefonem komórkowym lub tabletem z przeznaczonym do tego celu oprogramowaniem.