Projekty R&D / GSR

GSR

GSR jest mobilnym urządzeniem służącym do pomiaru reakcji galwanicznej skóry z wykorzystaniem prądu zmiennego, oraz pomiaru pulsu metodą odbiciową. Wszystkie dane przesyłane są zgodnie ze standardem Bluetooth Low Energy, co zapewnia długi czas pracy przy zachowaniu niewielkich wymiarów urządzenia.

O problemie

Urządzenie zostało zaprojektowane dla badaczy zajmujących się reakcjami psychofizjologicznymi człowieka. System znajduje zastosowanie przy eksperymentach stricte naukowych, jak również przy badaniach marketingowych lub opiniotwórczych. Zaawansowane techniki pomiarowe i metody przetwarzania sygnałów w połączeniu z mobilnością i komfortem pomiaru obu reakcji na nadgarstku sprawiają, że  GSR doskonale sprawdza się tam, gdzie inne systemy zawodzą.  

 

 

Rozwiązania i technologia

Pomiar reakcji skórno-galwanicznej, czyli zmian oporu elektrycznego skóry wywołanego aktywnością gruczołów potowych kontrolowanych przez układ współczulny, wykonywany jest z wykorzystaniem metody Féré’go. Na ciało odkładane jest niewielkie napięcie między dwiema elektrodami przykładanymi do skóry i mierzony jest prąd, który pod wpływem tego napięcia przepływa przez tkanki. W projekcie wykorzystano stymulację prądem zmiennym z dwoma częstotliwościami pobudzenia. Dane są odpowiednio filtrowane i przetwarzane pozwalając na pomiar GSR wolny od zakłóceń.

Tętno mierzone jest przy wykorzystaniu fotopletyzmografii odbiciowej (PPG). Jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda pomiaru przepływu krwi i zmian objętości krwi w skórze. Inteligentny algorytm wykrywania uderzeń serca pozwala na wyznaczanie czasu pomiędzy kolejnymi uderzeniami i wyliczanie BPM aproksymowanego pomiędzy kolejnymi próbkami.

 

Trakcja i rynek

Pierwsza wersja naszego urządzenia do pomiaru reakcji skórno-galwanicznej jest używana przez Polską Akademię Policyjną w celu dokonywania biomedycznych pomiarów poziomu stresu podczas szkolenia oficerów policji. Najnowsza wersja została zaprojektowana specjalnie z myślą o najmłodszych odbiorcach. Kształt urządzenia i sposób jego zakładania, został przystosowany w taki sposób, aby zapewnić przyjazność użytkowania przez dzieci. Wykorzystano także materiały bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka.

Najnowsza wersja urządzenia GSR jest częścią systemu służącego do wczesnej diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu wśród dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Użycie urządzenia GSR umożliwia głębsze zrozumienie dziecka oraz elementów, które wywołują w nim negatywne napięcie, już w fazie narastania niepokoju, który nie musi być widoczny na zewnątrz. Pozytywne reakcje mogą zostać wykryte i wykorzystane do budowania przyjaznej atmosfery i komfortowych warunków terapii.

Aktualnie prace rozwojowe nad urządzeniem GSR są bezterminowo zawieszone. Jesteśmy jednak otwarci na współpracę z potencjalnym Partnerem, gdyż urządzenia GSR mogą być używane na o wiele więcej sposobów. Jest to platforma sprzętowa, której można używać w celu mierzenia poziomu zaangażowania i stresu psychologicznego.