Projekty R&D / Neuro Device Scent ™

Neuro Device Scent ™

Neuro Device Scent to zaawansowany olfaktometr, system do przedstawiania bodźców węchowych podczas analizy sensorycznej i badania układu nerwowego. Umożliwia zmierzenie reakcji ludzkiego systemu neuronalnego na zapachy.

Urządzenie może pracować razem z większością EEG, systemów psychofizjologicznych i skanerów MR do 7T. Najważniejszą innowacją jest możliwość precyzyjnych pomiarów, osiągnięta dzięki funkcji zarządzania badaniem zgodnie z rytmem oddechowym.

Neuro Device Scent jest wyrobem medycznym. 
 

Zastosowanie

Neuro Device Scent jest olfaktometrem przeznaczonym do wykorzystania w diagnostyce, badaniach naukowych i marketingowych. Urządzenie ma zastosowanie przy tworzeniu i ocenie produktów kosmetycznych, spożywczych i chemicznych zawierających aromaty. Umożliwia sprawdzenie rzeczywistych reakcji badanych na różnego rodzaju zapachy, np. aktywacje obszarów mózgu wywołane danym komponentem zapachowym.

Neuro Device Scent wspomaga również mapowanie kory węchowej i innych struktur układu nerwowego odpowiedzialnych za powonienie. Jest stosowany w badaniach rynologicznych, laryngologicznych i neurologicznych w celu weryfikacji działania zmysłu węchu. Badania wykonane za pomocą Neuro Device Scent są dla lekarza źródłem dodatkowych informacji w przebiegu diagnostyki chorób degeneracyjnych (np. Alzheimer ’a), czy weryfikacji miejsca i charakteru uszkodzenia drogi węchowej.

Cechy i możliwości

Precyzja badania dzięki rejestracji rytmu oddechu. Jednym z elementów naszego olfaktometru jest pneumatyczny pas oddechowy, za pomocą którego można rejestrować rytm oddechu. Pozwala on na zaprezentowanie zapachu dokładnie w czasie oddychania. Można ustawić moment prezentacji oraz zarejestrować rytm na potrzeby późniejszej analizy.

Kompatybilność z MRI. Specjalne komponenty i materiały użyte przy produkcji dozownika zapachów sprawiają,  że urządzenie może być używane podczas badania w rezonansie magnetycznym. Pozwala również eliminować pojawianie się artefaktów w obrazowaniu metodą MR.

Różnorodność metod badawczych. Dzięki wyzwalaczowi olfaktometr posiada doskonałą rozdzielczość czasową, która pozwala również na zapis badań EEG i NIRS.

Możliwość pomiarów OEP. Doskonała rozdzielczość czasowa pozwala mierzyć chemosensoryczne węchowe potencjały wywołane (Olfactory Evoke Potentials).

Szerokie możliwości synchronizacyjne. Pełna synchronizacja z oprogramowaniem do prezentacji bodźców (np. MATLAB, Presentation, E-Prime itp).

Opis urządzenia

Neuro Device Scent posiada cztery niezależne linie zapachowe oraz jedną odrębną linię na świeże powietrze. Wszystkie elementy interfejsu dozownika zapachów-nos wykonane są z Teflonu. Badacz może przygotować próbki w formie stałej lub płynnej, ustawić eksperyment oraz przepływ powietrza. Możliwe jest też ustawienie przebiegu prezentacji lub ich randomizacja. Wyzwalacze przesyłane są za pomocą BNC, LPT i Digital I/O. Pozwala to na badanie dwoma kanałami (oddzielnie dla każdego z nozdrzy) od jednego do czterech zapachów w kanale.

Neuro Device Scent kontroluje się z poziomu komputera PC poprzez magistralę szeregową (USB). Jest kompatybilne z większością oprogramowania służącego do badań, dzięki czemu jest wyjątkowo uniwersalne i ma szeroką gamę zastosowań.

Neuro Device Scent jest przeznaczony do stosowania jedynie przez profesjonalnych użytkowników.

Dane techniczne

 • Kompatybilne ze skanerem MRI do 7T
 • Prezentacja maksymalnie czterech zapachów podczas jednego eksperymentu
 • Próbki w formie stałej i/lub płynnej
 • Automatyczna randomizacja prezentacji próbek
 • Urządzenie posiada certyfikaty bezpieczeństwa elektrycznego oraz EMC
 • Kompatybilne z PsychoPy, Presentation, e-Prime

System składa się z:

 • urządzenia sterującego
 • interfejs’u nosowego,
 • pasa oddechowego
 • repozytorium zapachów,
 • przewodów powietrza